Tektura lita

Makingit right royal

Tektura lita to materiał opakowaniowy, który charakteryzuje się wysoką plastycznością w obróbce , ale zarazem wytrzymałością i sztywnością. Jest to surowiec, który wyróżnia się swoją trwałością, a jednocześnie jest bardziej przyjazny dla środowiska w porównaniu z innymi materiałami opakowaniowymi, takimi jak tworzywa sztuczne. W Royalpack kładziemy nacisk na odpowiedni dobór dostawców tektury litej, dlatego oferowane przez nas opakowania oparte są o sorty papierów najwyższej jakości w swojej kategorii.

W dzisiejszym świecie opakowań z tektury litej wybór odpowiedniego surowca jest kluczowy i nie ma tu miejsca na kompromis. Na wybór podłoża wpływa wiele istotnych parametrów, w tym wymagania dotyczące jakości druku, ochrony produktu, cech i wymagań projektowych, trwałości i ogólnej wartości. Wśród szerokiego zakresu materiałów dostępnych na rynku warto wyróżnić cztery główne kategorie podłoży pod opakowania z tektury litej.


Solid Bleached Sulfate (SBS)

To popularny materiał opakowaniowy. Wykonany głównie z włókna pierwszej generacji, które podlega rozdrobnieniu chemicznemu, jest następnie bielone, rafinowane i formowane w jedną warstwę na maszynach do produkcji tektury litej. SBS jest biały po obu stronach i na całej powierzchni arkusza. Stosunkowo krótkie włókna litego drewna są powlekane i polerowane, tworząc imponująco gładką powierzchnię, która umożliwia uzyskanie najwyższej jakości druku offsetowego.

SBS bardzo dobrze sprawdza się przy wytłaczaniu, hot stampingu, bigowaniu i klejeniu. Papier tnie się czysto i ma wystarczającą wytrzymałość wewnętrzną i powierzchniową, aby umożliwić drukowanie z dużą szybkością lepkimi farbami litograficznymi na bazie oleju. SBS posiada dobrą sztywność i wytrzymałość na zgniatanie. Inne właściwości, takie jak higieniczność i czystość, brak zapachu i smaku, sprawiają, że można go stosować do produktów wrażliwych na smak, takich jak papierosy, produkty farmaceutyczne, czekolada i kosmetyki. SBS jest często droższy w porównaniu z innymi podłożami.


Folding Box Board (FBB)

Standardowe podłoże dla opakowań z tektury litej, określana również jako FBB, posiada w swojej strukturze środkową warstwę masy mechanicznej umieszczoną pomiędzy zewnętrznymi warstwami masy chemicznej. Wierzchnia warstwa masy celulozowej jest bielona i powlekana pigmentem. Tył tektury jest w kolorze kremowym (manila). Dzieje się tak dlatego, że tylna warstwa bielonej lub niebielonej masy chemicznej jest półprzezroczysta, co pozwala na wpływ koloru środkowych warstw na wygląd tektury od strony wewnętrznej.

FBB jest podłożem z włókien pierwotnych o pełnej i stabilnej czystości zapewniającej bezpieczeństwo produktu. Połączenie wewnętrznych warstw masy mechanicznej z zewnętrznymi warstwami masy chemicznej tworzy mocny i sztywny arkusz, co czyni go materiałem o niskiej gęstości i dużej sztywności. Te w pełni powleczone podłoża zapewniają uzyskanie doskonałych wydruków i efektu wizualnego opakowań.


Coated Recycled Board (Duplex)

Powlekana tektura z recyklingu, jest produktem dominującym na całym świecie. CRB jest zazwyczaj wytwarzany z mieszanki makulatury, papieru gazetowego i mieszanego papieru wtórnego. Jego krótkie włókna często w 100% pochodzą z recyklingu, w tym co najmniej 35% zawartości uważa się za „po-konsumenckie”. Składa się z aż ośmiu lub więcej warstw materiału, przy czym warstwa wierzchnia jest wykonana z włókien bielonych lub półbielonych.

CRB jest najpopularniejszym podłożem do tanich opakowań z tektury litej, gdzie preferowana lub wymagana jest zawartość pochodząca z recyklingu. Przeznaczony jest do opakowań wielofunkcyjnych, w których wytrzymałość na rozdarcie i doskonała jakość druku nie są najważniejsze. Często posiada przewagę w zakresie sztywności w jednym kierunku.


Coated Kraft Back (CKB)

Jest podłożem wykonanym z włókien pierwotnych i produkowany jest z pięciu warstw. Środkowa warstwa nadaje strukturze doskonałe właściwości sztywności, dzięki czemu możemy stosować papier o niższej gramaturze w porównaniu do innych podłoży powlekanych. Wierzchnia warstwa jest podwójnie powlekana, co zapewnia bardzo dobrą powierzchnię do druku. Wewnętrzna warstwa jest brązowa - kraftowa.

Ponadto CKB jest czysty chemicznie i mikrobiologicznie, dzięki czemu nadaje się do wszystkich opakowań konsumenckich.

CKB to idealny materiał opakowaniowy do produktów takich jak żywność sucha, chłodzona i mrożona, czekolady, napoje i alkohole. Można z niego wykonać świetne opakowania zbiorcze – przyciągające wzrok opakowanie jest lekkie i mocne, łatwe do przenoszenia, otwierania i recyklingu.


Opakowania

Opakowania jednostkowe wykonane z tektury litej z pewnością pozostawiają wiele miejsca na wykorzystanie kreatywności naszych konstruktorów i grafików. To właśnie w tej kategorii opakowaniowej osiągamy pełnię satysfakcji wynikającą z możliwości zaoferowania szerokiego wachlarza uszlachetnień jak np. tłoczenia, hot-stamping czy lakiery wybiórcze. Mamy świadomość, że nasze rozwiązania z półki sklepowej w markecie trafiają prosto do domów konsumentów. Chcemy, aby przy otwieraniu opakowania finalnemu odbiorcy towarzyszyły pozytywne emocje, dlatego też w ich tworzenie wkładamy wiele wysiłku.